Vishay/BCcomponents MCA12060D2262BP500
MCA12060D2262BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D2262BP500
Brief Description
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D2262BP500.pdf
Availability of MCA12060D2262BP500
QUANTITY
MCA12060D2262BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D2262BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D2262BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D2262BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D2262BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D2262BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D2262BP500
CONN SMB PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HERMAPHROD 100POS .8MM SM datasheet.pdf
BOARD CONTROLLER 5.7" datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 9PS 22AWG .156 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 104MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 10.14K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 0.5% 3W 3637 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAB HEADER 92POS. datasheet.pdf