Vishay/BCcomponents MCA12060D2322BP500
MCA12060D2322BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D2322BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D2322BP500.pdf
Availability of MCA12060D2322BP500
QUANTITY
MCA12060D2322BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D2322BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D2322BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D2322BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D2322BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D2322BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D2322BP500
CONN TERM BLOCK PCB 34POS BK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
BCH-500VS-19 BK datasheet.pdf
ADHESIVES & SEALANTS datasheet.pdf
150UF 300V 30X68 105C AXI datasheet.pdf