Vishay/BCcomponents MCA12060D2430BP500
MCA12060D2430BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D2430BP500
Brief Description
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D2430BP500.pdf
Availability of MCA12060D2430BP500
QUANTITY
MCA12060D2430BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D2430BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D2430BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D2430BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D2430BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D2430BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D2430BP500
IC REG LDO 3V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
IC MPU 8BIT 5V 16MHZ EXT 40DIP datasheet.pdf
DEKAFIX FSZ 5 MARKED 21-30 50/CD datasheet.pdf
IC SUPERVISORY PS DESKTOP 14SOIC datasheet.pdf
IC ENERY METER 3PH 128K 120-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR SIP19 datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf