Vishay/BCcomponents MCA12060D2611BP500
MCA12060D2611BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D2611BP500
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D2611BP500.pdf
Availability of MCA12060D2611BP500
QUANTITY
MCA12060D2611BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D2611BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D2611BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D2611BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D2611BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D2611BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D2611BP500
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
TERM RING TONG 22-18AWG #6 CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH HI PERF VCO 36-LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 21.46MM datasheet.pdf
LED INDICATOR 16MM W/BEZEL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
PLC O/P W/FUSE 1746-0816 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf