Vishay/BCcomponents MCA12060D2742BP500
MCA12060D2742BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D2742BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D2742BP500.pdf
Availability of MCA12060D2742BP500
QUANTITY
MCA12060D2742BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D2742BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D2742BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D2742BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D2742BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D2742BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D2742BP500
SSR 2A 250VAC 6VDC RANDOM datasheet.pdf
IC ENCODER RGB TO NTSC 16SOIC datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.62MM OR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS TIN datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf