Vishay/BCcomponents MCA12060D3161BP500
MCA12060D3161BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D3161BP500
Brief Description
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D3161BP500.pdf
Availability of MCA12060D3161BP500
QUANTITY
MCA12060D3161BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D3161BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D3161BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D3161BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D3161BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D3161BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D3161BP500
TERM BLK SENS MULTILEVEL 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OP AMP R-R SNGL SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ/PROG 2.5A 16DSBGA datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 300MHZ 10V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 1158FCBGA datasheet.pdf
DIP CABLE 4POS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 267MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf