Vishay/BCcomponents MCA12060D3572BP100
MCA12060D3572BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D3572BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D3572BP100.pdf
Availability of MCA12060D3572BP100
QUANTITY
MCA12060D3572BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D3572BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D3572BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D3572BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D3572BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D3572BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D3572BP100
AC/DC CONVERTER 24V 80W datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 9A 32 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
IGBT 600V 48A 250W TO220AB datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SOT-563 datasheet.pdf
MGRID HDR D.R. RA .76AULF 20CKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf