Vishay/BCcomponents MCA12060D3650BP100
MCA12060D3650BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D3650BP100
Brief Description
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D3650BP100.pdf
Availability of MCA12060D3650BP100
QUANTITY
MCA12060D3650BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D3650BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D3650BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D3650BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D3650BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D3650BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D3650BP100
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET 144 POS DIMM AU SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC50S/AE50M/CPC50S datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT DL TIN datasheet.pdf
IC CLK GEN LOW JITTER 8USOP datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 20ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf