Vishay/BCcomponents MCA12060D3740BP500
MCA12060D3740BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D3740BP500
Brief Description
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D3740BP500.pdf
Availability of MCA12060D3740BP500
QUANTITY
MCA12060D3740BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D3740BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D3740BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D3740BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D3740BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D3740BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D3740BP500
IC SW QUAD ANLG LV SPST 16-DIP datasheet.pdf
IC SSR 36V SMART 10-POWERSOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 16 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MONITOR DUAL SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SL 5.08HC/22/180 3.2SN OR BX datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf