Vishay/BCcomponents MCA12060D3830BP500
MCA12060D3830BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D3830BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D3830BP500.pdf
Availability of MCA12060D3830BP500
QUANTITY
MCA12060D3830BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D3830BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D3830BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D3830BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D3830BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D3830BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D3830BP500
FAN AXIAL 127X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 3.8A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 37POS PANEL MT REV datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 690MA 160 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 415MA 2.15 OHM datasheet.pdf
RES 620 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf