Vishay/BCcomponents MCA12060D3830BP500
MCA12060D3830BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D3830BP500
Brief Description
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D3830BP500.pdf
Availability of MCA12060D3830BP500
QUANTITY
MCA12060D3830BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D3830BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D3830BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D3830BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D3830BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D3830BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D3830BP500
IC VREF SERIES 10V TO92-3 datasheet.pdf
GDT 230V 15% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP5T 500MA 50V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
SEALED 0.64/2.3II 89 POS PLUG datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf