Vishay/BCcomponents MCA12060D4220BP500
MCA12060D4220BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D4220BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D4220BP500.pdf
Availability of MCA12060D4220BP500
QUANTITY
MCA12060D4220BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D4220BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D4220BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D4220BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D4220BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D4220BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D4220BP500
MOSFET N-CH 100V 22A TO-220AB datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR DUAL 10-DFN datasheet.pdf
INLET IEC-320 C18 SNAP 4.8MM TRM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 80A TO220-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 5POS TIN datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
DOUBLE M8 SHORT PW 5M NPN NO datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP G50 ZINC datasheet.pdf
IDC F/F 5POS RIBBON CBL ASSY datasheet.pdf