Vishay/BCcomponents MCA12060D4420BP500
MCA12060D4420BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D4420BP500
Brief Description
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D4420BP500.pdf
Availability of MCA12060D4420BP500
QUANTITY
MCA12060D4420BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D4420BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D4420BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D4420BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D4420BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D4420BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D4420BP500
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5.5A DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 174 SMBF datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf