Vishay/BCcomponents MCA12060D5111BP100
MCA12060D5111BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D5111BP100
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D5111BP100.pdf
Availability of MCA12060D5111BP100
QUANTITY
MCA12060D5111BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D5111BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D5111BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D5111BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D5111BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D5111BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D5111BP100
IC DAC 16BIT HI-SPD LN 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 18A 8TDSON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
REPLACEMENT/ADD-ON CHARGER datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
RES 110 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf