Vishay/BCcomponents MCA12060D5491BP100
MCA12060D5491BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D5491BP100
Brief Description
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D5491BP100.pdf
Availability of MCA12060D5491BP100
QUANTITY
MCA12060D5491BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D5491BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D5491BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D5491BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D5491BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D5491BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D5491BP100
SENS ACCLRMTR 2G TEMP COMP datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
DIODE GPP 6A 50V GPP INLINE 4SIP datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 26AWG 15SAU 24CKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf