Vishay/BCcomponents MCA12060D5492BP500
MCA12060D5492BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D5492BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D5492BP500.pdf
Availability of MCA12060D5492BP500
QUANTITY
MCA12060D5492BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D5492BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D5492BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D5492BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D5492BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D5492BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D5492BP500
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RECEIVER HETRODYNE AM SUPER datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI GAUG 3.3V SIP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 385MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf