Vishay/BCcomponents MCA12060D5622BP500
MCA12060D5622BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D5622BP500
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D5622BP500.pdf
Availability of MCA12060D5622BP500
QUANTITY
MCA12060D5622BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D5622BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D5622BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D5622BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D5622BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D5622BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D5622BP500
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 8.2K OHM 2512 datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 0.6A SSOT-6 datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 30 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf