Vishay/BCcomponents MCA12060D6342BP100
MCA12060D6342BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D6342BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D6342BP100.pdf
Availability of MCA12060D6342BP100
QUANTITY
MCA12060D6342BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D6342BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D6342BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D6342BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D6342BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D6342BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D6342BP100
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
Crystal 10.738635MHz 30ppm Series 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
DISPLAY VFD 7-SEG 1X9 9.7MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 410MA 130 MOHM datasheet.pdf
TOWER SYSTEM BOARD MCF51MM datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.5A DL 16TQFN datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24133-715-15V datasheet.pdf
CBL 28POS .5MM JMPR TYPE D 1.18" datasheet.pdf
BUZZER MAGN 2.3KHZ 11MM PC MT datasheet.pdf