Vishay/BCcomponents MCA12060D6800BP500
MCA12060D6800BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D6800BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D6800BP500.pdf
Availability of MCA12060D6800BP500
QUANTITY
MCA12060D6800BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D6800BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D6800BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D6800BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D6800BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D6800BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D6800BP500
ICL 14 OHM 25% 7A 22MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V/3V 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
IC LIU T1/E1/J1 16CH SH 484BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf