Vishay/BCcomponents MCA12060D7960BP100
MCA12060D7960BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D7960BP100
Brief Description
RES SMD 796 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D7960BP100.pdf
Availability of MCA12060D7960BP100
QUANTITY
MCA12060D7960BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D7960BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D7960BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)796
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D7960BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D7960BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D7960BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D7960BP100
RES SMD 18.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C/SPI 24HVQFN datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML HIGH 20PPM datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMBJ datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ALTAIR900 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP PLAST RECT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 8POS TIN datasheet.pdf