Vishay/BCcomponents MCA12060D8001BP500
MCA12060D8001BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D8001BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D8001BP500.pdf
Availability of MCA12060D8001BP500
QUANTITY
MCA12060D8001BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D8001BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D8001BP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D8001BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D8001BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D8001BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D8001BP500
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 1200A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C datasheet.pdf
IC PASS FILTER 4CH 8-HXSON datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf