Vishay/BCcomponents MCA12060D8259BP500
MCA12060D8259BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D8259BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D8259BP500.pdf
Availability of MCA12060D8259BP500
QUANTITY
MCA12060D8259BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D8259BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D8259BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)