Vishay/BCcomponents MCA12060D8871BP500
MCA12060D8871BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D8871BP500
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D8871BP500.pdf
Availability of MCA12060D8871BP500
QUANTITY
MCA12060D8871BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D8871BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D8871BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D8871BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D8871BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D8871BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D8871BP500
RES SMD 45.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT VLGA datasheet.pdf
AMP DUAC/PL 04P HDR ASSY RA datasheet.pdf
MICRO 51C P 48" WHT JACKS datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 50POS datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT datasheet.pdf