Vishay/BCcomponents MCA12060F1502BP100
MCA12060F1502BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060F1502BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060F1502BP100.pdf
Availability of MCA12060F1502BP100
QUANTITY
MCA12060F1502BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060F1502BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060F1502BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060F1502BP100
Related LinksMCA12060F, MCA12060F1502BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060F1502BP100 Details Description
Related parts for MCA12060F1502BP100
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 46 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.32 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 400 OHM .3W .01% AXIAL datasheet.pdf