Vishay/BCcomponents MCA12060F2001BP100
MCA12060F2001BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060F2001BP100
Brief Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060F2001BP100.pdf
Availability of MCA12060F2001BP100
QUANTITY
MCA12060F2001BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060F2001BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060F2001BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060F2001BP100
Related LinksMCA12060F, MCA12060F2001BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060F2001BP100 Details Description
Related parts for MCA12060F2001BP100
CONN RECPT PIN.015-.025"DIA 173" datasheet.pdf
FUSE CAP FR SAKS 1 5X25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER PLUG 2P datasheet.pdf
RES 226K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HELIOS H4 TOOL SET W/CASE datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf