Vishay/Beyschlag MCA1206MD4021BP100
MCA1206MD4021BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA1206MD4021BP100
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
MCA1206MD4021BP100.pdf
Availability of MCA1206MD4021BP100
QUANTITY
MCA1206MD4021BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA1206MD4021BP100
Internal Part NumberEIS-MCA1206MD4021BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA1206MD4021BP100
Related LinksMCA1206MD, MCA1206MD4021BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCA1206MD4021BP100 Details Description
Related parts for MCA1206MD4021BP100
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 6.2A D2PAK datasheet.pdf
IC DCODER/DMUX DUAL 2-4 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 OPEN SN/PB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA3070 23MM WHT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf