IXYS Corporation MCA700-16IO1W
MCA700-16IO1W picture photo
Mfg. Part Number
MCA700-16IO1W
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR THRYRISTOR CA 1600V WC-500
Datasheet Download
MCA700-16IO1W.pdf
Availability of MCA700-16IO1W
QUANTITY
MCA700-16IO1W Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA700-16IO1W
Internal Part NumberEIS-MCA700-16IO1W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTray
StructureCommon Anode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - On State (It (AV)) (Max)700A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1331A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)18200 @ 50MHz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseWC-500
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA700-16IO1W
Related LinksMCA700, MCA700-16IO1W Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCA700-16IO1W Details Description
Related parts for MCA700-16IO1W
MOSFET P-CH 250V 6A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS CC 3.5A 600V datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 306MA 750 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf