Littelfuse MCAS015.V
MCAS015.V picture photo
Mfg. Part Number
MCAS015.V
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 15A 32VDC 1 PC CARD
Datasheet Download
MCAS015.V.pdf
Availability of MCAS015.V
QUANTITY
MCAS015.V Order Process
Ship out your order
Specifications of MCAS015.V
Internal Part NumberEIS-MCAS015.V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMCASE™
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating15A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeSlow
Package / CaseAuto Link
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ColorGray
Size / Dimension0.421" L x 0.244" W x 0.689" H (10.70mm x 6.20mm x 17.50mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCAS015.V
Related LinksMCAS, MCAS015.V Datasheet, Littelfuse Distributor
MCAS015.V Details Description
Related parts for MCAS015.V
JUMPER-H1504TR/A3048R/X 4" datasheet.pdf
PCB COPPER CLAD 12 X 18" 2 SIDE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT363 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LPC1347 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
E. TAP ASS'Y (U.V.) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf