Littelfuse MCAS015.XP
MCAS015.XP picture photo
Mfg. Part Number
MCAS015.XP
Brief Description
FUSE AUTO 15A 32VDC 1 PC CARD
Datasheet Download
MCAS015.XP.pdf
Availability of MCAS015.XP
QUANTITY
MCAS015.XP Order Process
Ship out your order
Specifications of MCAS015.XP
Internal Part NumberEIS-MCAS015.XP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Fuse TypeAutomotive
Current Rating15A
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ColorGray
Size / Dimension0.421" L x 0.244" W x 0.689" H (10.70mm x 6.20mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCAS015.XP
Related LinksMCAS0, MCAS015.XP Datasheet, Littelfuse Distributor
MCAS015.XP Details Description
Related parts for MCAS015.XP
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16QSOP datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 40A DO5 datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BOARD MINI MOD SPC564 324PBGA datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf