Littelfuse MCAS025.XP
MCAS025.XP picture photo
Mfg. Part Number
MCAS025.XP
Brief Description
FUSE AUTO 25A 32VDC 1-PC CARD
Datasheet Download
MCAS025.XP.pdf
Availability of MCAS025.XP
QUANTITY
MCAS025.XP Order Process
Ship out your order
Specifications of MCAS025.XP
Internal Part NumberEIS-MCAS025.XP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Fuse TypeAutomotive
Current Rating25A
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ColorClear
Size / Dimension0.421" L x 0.244" W x 0.689" H (10.70mm x 6.20mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCAS025.XP
Related LinksMCAS0, MCAS025.XP Datasheet, Littelfuse Distributor
MCAS025.XP Details Description
Related parts for MCAS025.XP
IC ENCORE MCU FLASH 4K 28DIP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 18POS 30AU datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SCD HOUSING 1 CONN BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 123MA 3.8 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.1K OHM 2506 datasheet.pdf