Crydom MCBC1250EF
MCBC1250EF picture photo
Mfg. Part Number
MCBC1250EF
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
SSR 50A BURST FIRE CONTRL POT
Datasheet Download
MCBC1250EF.pdf
Availability of MCBC1250EF
QUANTITY
MCBC1250EF Order Process
Ship out your order
Specifications of MCBC1250EF
Internal Part NumberEIS-MCBC1250EF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesMCBC
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Linear Controlled
On-State Resistance-
Load Current50A
Voltage - Input8 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 140 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCBC1250EF
Related LinksMCBC1, MCBC1250EF Datasheet, Crydom Distributor
MCBC1250EF Details Description
Related parts for MCBC1250EF
CONN SCSI .085" FEMALE PNL 50POS datasheet.pdf
IDC CABLE - MKR14K/MC14G/X datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 30POS VERT datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TB SOCKET datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 68PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 16MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf