IXYS Corporation MCC225-16IO1
MCC225-16IO1 picture photo
Mfg. Part Number
MCC225-16IO1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR DUAL 1600V Y1-CU
Datasheet Download
MCC225-16IO1.pdf
Availability of MCC225-16IO1
QUANTITY
MCC225-16IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCC225-16IO1
Internal Part NumberEIS-MCC225-16IO1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)221A
Current - On State (It (RMS)) (Max)400A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)8000A, 8500A
Current - Hold (Ih) (Max)150mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseY1-CU
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCC225-16IO1
Related LinksMCC225, MCC225-16IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCC225-16IO1 Details Description
Related parts for MCC225-16IO1
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 78POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 36TQFN datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1.15A 114 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf