IXYS Corporation MCC700-12IO1W
MCC700-12IO1W picture photo
Mfg. Part Number
MCC700-12IO1W
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR THY PHASE LEG 1200V WC-500
Datasheet Download
MCC700-12IO1W.pdf
Availability of MCC700-12IO1W
QUANTITY
MCC700-12IO1W Order Process
Ship out your order
Specifications of MCC700-12IO1W
Internal Part NumberEIS-MCC700-12IO1W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTray
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - On State (It (AV)) (Max)700A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1331A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)18200 @ 50MHz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseWC-500
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCC700-12IO1W
Related LinksMCC700, MCC700-12IO1W Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCC700-12IO1W Details Description
Related parts for MCC700-12IO1W
HEATSINK BXB50,75,100,150.45"VRT datasheet.pdf
IC PHASE LOCK LOOP HP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 3% 800VDC RAD datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
0805 WIRE WOUND HIGH Q IND KIT datasheet.pdf
HEATSHRINK HEAVY DUTY BRKOUT BOO datasheet.pdf
05+05 WAY ES/BORE F CRIMP HEX/ datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf