IXYS Corporation MCC95-14IO1B
MCC95-14IO1B picture photo
Mfg. Part Number
MCC95-14IO1B
Brief Description
MOD THYRISTOR DUAL 1400V TO240AA
Datasheet Download
MCC95-14IO1B.pdf
Availability of MCC95-14IO1B
QUANTITY
MCC95-14IO1B Order Process
Ship out your order
Specifications of MCC95-14IO1B
Internal Part NumberEIS-MCC95-14IO1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package36
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)116A
Current - On State (It (RMS)) (Max)180A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2250A, 2400A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCC95-14IO1B
Related LinksMCC95-, MCC95-14IO1B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCC95-14IO1B Details Description
Related parts for MCC95-14IO1B
CAP CER 470PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC REGULATOR DDR TERM 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.12A 130 MOHM datasheet.pdf
SR BTS CB PCP 5 ASY CV datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf