IXYS Corporation MCD44-14IO1B
MCD44-14IO1B picture photo
Mfg. Part Number
MCD44-14IO1B
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR DUAL 1400V TO240AA
Datasheet Download
MCD44-14IO1B.pdf
Availability of MCD44-14IO1B
QUANTITY
MCD44-14IO1B Order Process
Ship out your order
Specifications of MCD44-14IO1B
Internal Part NumberEIS-MCD44-14IO1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package36
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)100mA
Current - On State (It (AV)) (Max)51A
Current - On State (It (RMS)) (Max)80A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1150A, 1230A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-240AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCD44-14IO1B
Related LinksMCD44-, MCD44-14IO1B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCD44-14IO1B Details Description
Related parts for MCD44-14IO1B
FLEX CABLE - AFF18G/AF18/AFF18G datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
ADAPTER 8TSSOP POWERICE/POWERIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/3.3V 10MLF datasheet.pdf
IC ADC 10BIT PAR 40MHZ 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 66W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA datasheet.pdf