IXYS Corporation MCD500-12IO1
MCD500-12IO1 picture photo
Mfg. Part Number
MCD500-12IO1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V WC-500
Datasheet Download
MCD500-12IO1.pdf
Availability of MCD500-12IO1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCD500-12IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCD500-12IO1
Internal Part NumberEIS-MCD500-12IO1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)300mA
Current - On State (It (AV)) (Max)545A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1294A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)16500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max)1A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseWC-500
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCD500-12IO1
Related LinksMCD500, MCD500-12IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCD500-12IO1 Details Description
Related parts for MCD500-12IO1
RES 1.91M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10K OHM 14SOIC datasheet.pdf
GLOVE MEDIUM datasheet.pdf
C/A, CXP MPO - 3 QSFP MPO, 24F, datasheet.pdf