IXYS Corporation MCD501-16IO1
MCD501-16IO1 picture photo
Mfg. Part Number
MCD501-16IO1
Brief Description
SCR THRYRISTOR 1600V WC-501
Datasheet Download
MCD501-16IO1.pdf
Availability of MCD501-16IO1
QUANTITY
MCD501-16IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCD501-16IO1
Internal Part NumberEIS-MCD501-16IO1
Series-
PackagingTray
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)-
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseWC-501
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCD501-16IO1
Related LinksMCD501, MCD501-16IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCD501-16IO1 Details Description
Related parts for MCD501-16IO1
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 16A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN FFC FPC 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf