IXYS Corporation MCD700-22IO1W
MCD700-22IO1W picture photo
Mfg. Part Number
MCD700-22IO1W
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR THRYRISTOR 2200V WC-500
Datasheet Download
MCD700-22IO1W.pdf
Availability of MCD700-22IO1W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCD700-22IO1W Order Process
Ship out your order
Specifications of MCD700-22IO1W
Internal Part NumberEIS-MCD700-22IO1W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTray
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State2200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - On State (It (AV)) (Max)700A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1331A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)18200 @ 50MHz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseWC-500
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCD700-22IO1W
Related LinksMCD700, MCD700-22IO1W Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCD700-22IO1W Details Description
Related parts for MCD700-22IO1W
XFRMR SEMI-TORO 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.053A 180 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.787 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE SKT datasheet.pdf