NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCE360CZQ25LR2
MCE360CZQ25LR2 picture photo
Mfg. Part Number
MCE360CZQ25LR2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA
Datasheet Download
MCE360CZQ25LR2.pdf
Availability of MCE360CZQ25LR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCE360CZQ25LR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCE360CZQ25LR2
Internal Part NumberEIS-MCE360CZQ25LR2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCE360CZQ25LR2
MCE360CZQ25LR2 Details Description
Related parts for MCE360CZQ25LR2
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 1608 datasheet.pdf
TRANSFRMR ISOL 115 TO 115V 250VA datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PWM OCP HV 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1% 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMB datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 92MM datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 40POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf