NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCE360CZQ25LR2
MCE360CZQ25LR2 picture photo
Mfg. Part Number
MCE360CZQ25LR2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA
Datasheet Download
MCE360CZQ25LR2.pdf
Availability of MCE360CZQ25LR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCE360CZQ25LR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCE360CZQ25LR2
Internal Part NumberEIS-MCE360CZQ25LR2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCE360CZQ25LR2
MCE360CZQ25LR2 Details Description
Related parts for MCE360CZQ25LR2
CONN RECEPT 3POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN THRU-PNL W/LTCH 11POS FL BK datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5.1V 12V +/-15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 2.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf