Yageo MCF-25JR-100K
MCF-25JR-100K picture photo
Mfg. Part Number
MCF-25JR-100K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 5% 1/4W MELF
Datasheet Download
MCF-25JR-100K.pdf
Availability of MCF-25JR-100K
QUANTITY
MCF-25JR-100K Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF-25JR-100K
Internal Part NumberEIS-MCF-25JR-100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF-25JR-100K
Related LinksMCF-25, MCF-25JR-100K Datasheet, Yageo Distributor
MCF-25JR-100K Details Description
Related parts for MCF-25JR-100K
CONN RECEPT 42POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 100V datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 14POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 4V 5% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf