Yageo MCF-25JR-27K
MCF-25JR-27K picture photo
Mfg. Part Number
MCF-25JR-27K
Brief Description
RES SMD 27K OHM 5% 1/4W MELF
Datasheet Download
MCF-25JR-27K.pdf
Availability of MCF-25JR-27K
QUANTITY
MCF-25JR-27K Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF-25JR-27K
Internal Part NumberEIS-MCF-25JR-27K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF-25JR-27K
Related LinksMCF-25, MCF-25JR-27K Datasheet, Yageo Distributor
MCF-25JR-27K Details Description
Related parts for MCF-25JR-27K
IC OPAMP VFB 280MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8C8POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.4V SC-82AB datasheet.pdf
CONN CONTACT 20-24AWG PRE-TIN datasheet.pdf
RES SMD 0.09 OHM 1% 0.4W 0603 datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 510MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf