Yageo MCF-25JR-470R
MCF-25JR-470R picture photo
Mfg. Part Number
MCF-25JR-470R
Brief Description
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W MELF
Datasheet Download
MCF-25JR-470R.pdf
Availability of MCF-25JR-470R
QUANTITY
MCF-25JR-470R Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF-25JR-470R
Internal Part NumberEIS-MCF-25JR-470R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient0/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF-25JR-470R
Related LinksMCF-25, MCF-25JR-470R Datasheet, Yageo Distributor
MCF-25JR-470R Details Description
Related parts for MCF-25JR-470R
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 360RES 1M datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 10.5A D2PAK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-17 AWG 0.375" (9.53mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RING NON-INSULATED #8 50PC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 5.0K OHM CERM 2W +/-100 PPM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf