Yageo MCF-25JR-5K6
MCF-25JR-5K6 picture photo
Mfg. Part Number
MCF-25JR-5K6
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/4W MELF
Datasheet Download
MCF-25JR-5K6.pdf
Availability of MCF-25JR-5K6
QUANTITY
MCF-25JR-5K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF-25JR-5K6
Internal Part NumberEIS-MCF-25JR-5K6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient0/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF-25JR-5K6
Related LinksMCF-25, MCF-25JR-5K6 Datasheet, Yageo Distributor
MCF-25JR-5K6 Details Description
Related parts for MCF-25JR-5K6
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC PWR 8-BIT SHIFT REGIS 20-DIP datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 28MLP datasheet.pdf
DUCT CVR HAL FREE WHT 2"X 6' datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED YELLOW 1W XPOWER W/STAR BRD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf