Yageo MCF-25JR-5K6
MCF-25JR-5K6 picture photo
Mfg. Part Number
MCF-25JR-5K6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/4W MELF
Datasheet Download
MCF-25JR-5K6.pdf
Availability of MCF-25JR-5K6
QUANTITY
MCF-25JR-5K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF-25JR-5K6
Internal Part NumberEIS-MCF-25JR-5K6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF-25JR-5K6
Related LinksMCF-25, MCF-25JR-5K6 Datasheet, Yageo Distributor
MCF-25JR-5K6 Details Description
Related parts for MCF-25JR-5K6
CONN ADAPT MS 156 PLUG-SMA JACK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
LIGHT CONT BEAM MODULE TRANSPNT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 48POS .229M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.7 OHM 1% 50W datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CRIMP SKT 22AWG datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 28 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf