Yageo MCF25SJR-2K7
MCF25SJR-2K7 picture photo
Mfg. Part Number
MCF25SJR-2K7
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/4W MELF
Datasheet Download
MCF25SJR-2K7.pdf
Availability of MCF25SJR-2K7
QUANTITY
MCF25SJR-2K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF25SJR-2K7
Internal Part NumberEIS-MCF25SJR-2K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0204
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF25SJR-2K7
Related LinksMCF25S, MCF25SJR-2K7 Datasheet, Yageo Distributor
MCF25SJR-2K7 Details Description
Related parts for MCF25SJR-2K7
RES SMD 82.5K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
LCD GRAPHIC 240X64 BLU/WHT LED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
SENSOR RETROREFLECT PNP ROBOTIC datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.5A DFN1006-3 datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf