NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCF52100CVM66J
MCF52100CVM66J picture photo
Mfg. Part Number
MCF52100CVM66J
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 81MAPBGA
Datasheet Download
MCF52100CVM66J.pdf
Availability of MCF52100CVM66J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCF52100CVM66J Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF52100CVM66J
Internal Part NumberEIS-MCF52100CVM66J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package240
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMCF521xx
Core Size32-Bit
Speed66MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O56
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case81-LBGA
Supplier Device Package81-MAPBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF52100CVM66J
MCF52100CVM66J Details Description
Related parts for MCF52100CVM66J
OSC XO 40.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
IC STEREO AUD DAC W/PLL 24-SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC FPGA 130 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 NM NM datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL PRESSURE NPN datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf