NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCF52110CVM80
MCF52110CVM80 picture photo
Mfg. Part Number
MCF52110CVM80
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 81BGA
Datasheet Download
MCF52110CVM80.pdf
Availability of MCF52110CVM80
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCF52110CVM80 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF52110CVM80
Internal Part NumberEIS-MCF52110CVM80
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMCF521xx
PackagingTray
Core ProcessorColdfire V2
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O56
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case81-LBGA
Supplier Device Package81-MAPBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF52110CVM80
MCF52110CVM80 Details Description
Related parts for MCF52110CVM80
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
GDT 75V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
CAP ARRAY 2200PF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
10UF 100V 5X11 datasheet.pdf