| Internal Part Number | EIS-MCF5212LCVM80 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Design/Specification | Copper Wire Conversion 20/May/2014 Errata Update 16/Feb/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 240 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | MCF521x | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 56 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |