NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCF5251CVM140
MCF5251CVM140 picture photo
Mfg. Part Number
MCF5251CVM140
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 225MAPBGA
Datasheet Download
MCF5251CVM140.pdf
Availability of MCF5251CVM140
QUANTITY
MCF5251CVM140 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF5251CVM140
Internal Part NumberEIS-MCF5251CVM140
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileColdFire MCF5251 Automotive Infotainment
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMCF525x
PackagingTray
Core ProcessorColdfire V2
Core Size32-Bit
Speed140MHz
ConnectivityATA, Audio, CAN, EBI/EMI, I²C, IDE, SD, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsDMA
Number of I/O-
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case225-LFBGA
Supplier Device Package225-MAPBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF5251CVM140
MCF5251CVM140 Details Description
Related parts for MCF5251CVM140
IC MULTIPLEXER 8 INPUT 16-DIP datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 7.4"LX4.72"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24.9 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V JB 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf